Jak se to všechno seběhlo…

Všechna má zvířata žijí s námi s bytě. Všechna mají své pelíšky, feny mají nejraději spaní v kleci, kde mají své pohodlí, klid a útulno. Protože máme klec jen jednu, rozbalujeme doma také skládací, látkovou boudičku – kenelku, kterou jinak nosím na cvičák, závody.. apod. Obyčejně zcela normální věc, spousta pejskařů jí má doma a i já ji využívám už léta. Bohužel náš „model“ má již od pořízení své mouchy, už má také něco za sebou, zkrátka se boří k jedné straně. Vzhledem k tomu, že jinak naprosto v pohodě funguje, jsme nechtěli pořizovat novou a chtěli nechat tuto dosloužit. Konstrukce se vyvázala provazem, s ohledem k psí bezpečnost jsem jí jednou za čas kontrolovala. V boudě bylo xy psů, mé feny v ní na akcích bývaly společně, provaz se nikde nepovoloval, nezavazel.. vše bylo ok. Až do 3. října 2016. 

Nikdy nepochopím, co a hlavně jak se stalo, co se stalo. Hlava mi to, ani teď o měsíc později, nebere. Shisha vlezla do boudy – já byla ve vedlejší místnosti – a zamotala se do výstuže. To, co následovalo, se řadí k nejhorším zážitkům mého života. Shi ječela bolestí, syn nechápal, co se děje, má druhá fena se schovala na chodbě.. Když jsem doběhla k boudě, moje první myšlenka letěla ke Casey a epilepsii (její syn jí trpí), jelikož kenela skákala na místě. Během vteřiny mi došlo, co se stalo, snažila jsem se Shishu vytáhnout, ale provaz byla kolem nohy obtočený třikrát. Potřebovala jsem nůžky.. ty byly v kuchyni. Jediná možnost byla se zvednout a zaběhnout pro ně. To byla asi nejtěžší chvíle – opustit jí. V tu chvíli to celé vybojovala Shisha, dostala ode mě povel, aby seděla a ani se nepohnula.. a ona..? Ona ho provedla. Byla neuvěřitelná! Jsem přesvědčená o tom, že toto jí z velké části tu packu zachránilo.
Za celou dobu mě ani jednou nekousla, neohnala se, bezmezně mi věřila. Takové chvíle se vám vryjí do srdce.

Od počátku na nohu nešlapala a každý dotek jí bolel. Že je rameno vykloubené jsem si myslela, při cestě na veterinu jí v kloubu „cvaklo“ a začala na ní být mnohem méně bolestivá. MVDr. Nemes (náš veterinář) nohu při vědomí psa zrentgenoval, dle všeho to vypadalo na pouze na pohmožděné měkké tkáně. Dal nám léky proti zánětu + na bolest, doporučil klidový režim a navštívení specialisty kvůli podstoupení CT vyšetření.

Jelikož se stav nelepšil, noha sice nebyla bolestivá při normálním ohmatání, ale Shisha stále chodila po třech, jeli jsme pár dní na to na veterinu ‚Poděbradská‘. Tam se nás ujal MVDr. Čech, dle původního RTG se i jemu zdála kost a usazení v pořádku. Trochu nás uklidnil a tak jsme dále Shishu drželi v klidovém režimu s tím, že za pár týdnů půjdeme na kontrolu. To byla bohužel chyba.

Při kontrole, taktéž na Poděbradské, ale u paní veterinářka Blažkové, Shisha opět podstoupila RTG (při vědomí) a teprve na snímku shora byla, i když velmi špatně, vidět „mezera“ mezi kostí a kloubní jamkou.

Tentokrát už jsem odmítla déle čekat. Hned jsem se spojila s MVDr. Fiedlerem s tím, že má fena potřebuje CT. Nejbližší termín nám pan doktor naštěstí našel hned na další den. Nicméně na snímkování ani nedošlo, pan Fiedler pohmatem diagnostikoval luxaci a hned nás odeslal do Animal clinic. Uvádět Shishu do sedace by nemělo smysl.

Za toto rozhodnutí jsem vděčná, protože hned dva dny na to si jí uspával sám MVDr. Hnízdo a dělal s své RTG. Na těch již bylo zřetelně vidět, kde je problém. Ale je nutné říct, že na stejném typu snímku, jaký dělat i MVDr. Nemes (z profilu), defekt také vidět nebyl. Proto to nikdo nezjistil dříve. Ano, měli udělat i jiné snímky, ale hlavně my jsme hned měli jet ke specialistovi. Výsledek by byl stejný, to nám pan Hnízdo řekl přímo, ale kloub mohl být v lepší „kondici“. Bohužel.. s tímto svým špatným rozhodnutím budu žít celý zbytek života..

Všechny veterináře jmenované v tomto článku mohu doporučit, dlouho jsem se nesetkala s tak vlídným a lidským přístupem, všichni nám maximálně vyšli vstříc, chtěli pomoc. Dokonce mi i zpětně volají a zajímají se o stav Shishy. Jsem ráda, že jsem na takové lidi narazila právě v tomto těžkém období. Srážku z blbcem bych tehdy asi opravdu nedala..

Předepsané léky na Animal clinic – MELOXORAL